Usuwanie gałęzi

osprzent usuwania galezi kielce
System wspinaczki po drzewie P.R.E.P w tym również usuwanie gałęzi to procedura, podpowiadająca arboryście, jak stopniowo, bezpiecznie i skutecznie wspiąć się, wykonać pracę i zejść na ziemię. W tym systemie postępowanie polega na logicznej sekwencji działań, co daje wspinaczowi dużo technik pasujących do różnych okoliczności. System ten został stworzony na potrzeby przeprowadzania kursów ale używają go również początkujący i zaawansowani wspinacze. Pomyślność wykonania założonego planu pracy zależy od umiejętnego wykonania poszczególnych kroków systemu i doboru odpowiedniej techniki pracy dla danej sytuacji. Poniżej przedstawię krótki opis czterech punktów składających się na procedurę P.R.E.P.

Przeprowadzenie inspekcji

Przeprowadzenie inspekcji przed wejściem na drzewo to pierwszy krok w systemie P.R.E.P. Najwięcej wypadków można by uniknąć przeprowadzając staranną kontrolę przed wykonaniem pracy. Kontrola sprowadza się do trzech punktów: inspekcja ekwipunku, inspekcja drzewa i miejsca pracy, opracowanie planu pracy.

Instalacja liny

Instalacja liny to drugi krok podczas, którego zakładamy linę do wspinaczki na prawidłowym rozgałęzieniu drzewa. Lina zapewniająca dostęp do korony drzewa instalowana może być przy użyciu trzech sposobów: linka rzutki, węzeł do rzutu, piła lub sekator na tyczce.

Wejście na drzewo

Wejście na drzewo może odbywać się za pomocą wielu technik. Wspinający wybiera technikę, która najlepiej pasuje do danej sytuacji. Podnosi to efektywność wykonywanej pracy oraz bezpieczeństwo. Wyróżnić można sześć technik wchodzenia na drzewa: przy użyciu drabiny, technika przekładania lonży, technika podciągania ciała, technika footlock z asekuracją, technika pojedynczej liny, drzewołazy.

Pozycjonowanie na drzewie

Pozycjonowanie na drzewie to ostatni krok w systemie P.R.E.P. Zajęcie wygodnej i bezpiecznej pozycji to warunek dostania się do wszystkich gałęzi korony drzewa i dokładne wykonanie pracy. W trakcie zjazdu wspinacz powinien wiedzieć jakie jest jego usytuowanie względem podłoża. Techniki pozycjonowania na drzewie: instalacja, podnoszenie liny/przekładanie jej w górę, chodzenie po konarach, zmiana rozwidlenia, zakotwiczenie w dwu rozwidleniach, przekierowanie, zjazd.

W kolejnych publikacjach omówię szczegółowo sposoby inspekcji,  techniki instalacji liny, wejścia na drzewo oraz pozycjonowania.

Życzę przyjemnej i bezpiecznej pracy

Dariusz Kubicki

Uzyskaj bezpłatną konsultację
i wycenę

Skip to content